Ogrodnictwo – hobby przyjemne i pożyteczne

Czasami, żeby przyjemnie spędzić czas, nie trzeba odchodzić daleko od domu. Szczęśliwi posiadacze domu z ogrodem mogą doświadczać uroków ogrodnictwa, zaledwie wychodząc za próg. Dla mieszkańców bloków dostępną opcją są ogródki działkowe lub nawet doniczki na balkonie. Wystarczy kawałek ziemi i odrobina zaangażowania, by móc wkrótce obserwować wzrost roślin.

Róże, irysy, peonie – ogrodnictwo jest niesamowite

Najpiękniejszym efektem pracy ogrodnika są kwitnące kwiaty. Krzewy róż, irysy, rozwijające się pąki peonii potrafią sprawić, że kawałek ziemi zmienia się w uroczy magiczny zakątek, do którego przyjemnie jest przyjść po chwilę wytchnienia.

Jednak zanim pojawią się pierwsze kwiaty, ogrodnik musi wykonać szereg prac: wybrać odpowiednią roślinę, sprawdzić kalendarz siania i kwitnienia, przekopać ziemię, zasadzić, a potem podlewać, nawozić, przycinać, wykopywać, zabezpieczać. Im więcej gatunków roślin w ogrodzie, tym większy wysiłek musi zostać włożony, by wszystko pięknie kwitło. Satysfakcja z pięknego ogrodu wynagradza jednak każdy trud.

Ogrodnictwo i ogórki, cukinie, pomidory

Nie można zapomniec o drugim obliczu ogrodnictwa, może mniej kolorowym, ale także pięknie pachnącym i bardzo smakowitym. Uprawa warzyw i owoców pozwala od początku do końca kontrolować to, co trafia na talerz. Całkowicie ekologiczna pielęgnacja wymaga dużo wysiłku, a jej efekty nie będą tak imponujące jak przy użyciu środków chemicznych. Jednak smak takich warzyw i ich wartości odżywcze są nie do przecenienia.

Bardziej doświadczeni ogrodnicy eksperymentują z odmianami i sposobami pielęgnacji, ale na samym początku, powodem do dumy początkującego hodowcy roślin może być jeden dojrzały pomidor lub wspaniała dorodna cukinia.

One thought on “Ogrodnictwo – hobby przyjemne i pożyteczne

Dodaj komentarz