Sprawność manualna – jak rozwijać swoje zainteresowania poprzez ceramikę?

Istnieje wiele czynności, które rozwijają naszą sprawność manualną – począwszy od grania na instrumencie, a skończywszy na pisaniu dzieł. Jednak nic tak dobrze nie rozwija naszych palców, jak lepienie w glinie!

Ceramika nie chwali się wielką popularnością i bardzo często jest uważana za niszową formę artystyczną. Ludzie oczekują szybkich rezultatów i nie znajdują czasu na przeprowadzenie swojego tworu przez cały proces wyrabiania. Gdy jednak weźmie się pod lupę możliwości, które daje glina, niemal natychmiast można zakochać się w tym hobby.

Czym dokładnie jest ceramika?

Ceramika to nic innego jak gliniane wyroby! Zazwyczaj kojarzone z miskami, talerzami czy filiżankami, wypalone przedmioty mogą być również tabliczkami, figurkami, a nawet biżuterią! Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i kreatywność osoby, która pracuje z tym materiałem. Dlatego własnoręcznie wykonane rzeczy stanowią cudowny prezent dla bliskiej nam osoby lub upominek dla kogoś specjalnego!

Na jakie etapy można podzielić wytwarzanie czegoś z niczego?

Ceramika wymaga przede wszystkim cierpliwości, ponieważ dzieli się na kilka etapów, a wyrób jednej pracy może zająć nawet i trzy tygodnie! Wszystko zależy od tego czy tworzymy w domowym zaciszu, czy w specjalnej pracowni pod okiem instruktora.

Cały proces można podzielić na trzy etapy:

  • Glinienie – To właśnie tutaj rodzą się pomysły, w grę wchodzi glina i nasza wyobraźnia!
  • Wypalanie – Gdy skończymy nasz projekt oddajemy go do pieca, aby nabrał formy i wytrzymałości. Czynność powtarzamy dwa razy.
  • Szkliwienie – Po pierwszym wypaleniu przychodzi czas na ozdabianie utwardzonej gliny przy pomocy farb, szkliw i różnych tekstur.

Gdy wszystkie te procedury zostaną wykonane, możemy cieszyć się naszym nowym, własnoręcznie zrobionym przedmiotem.

Jakie są plusy chodzenia na ceramikę i tworzenia w glinie?

Plusów jest dużo, zaczynając od największego – zdobycia nowego hobby. Ze względu na to, że ceramika jest niszowym zainteresowaniem, mało osób się tym interesuje, dlatego znajomi będą patrzeć z podziwem na naszą wyjątkowość. Co więcej jest to idealne hobby do odstresowania się. Niszczenie gliny jest na równi z tworzeniem z niej rzeczy, dlatego uderzanie w nią młotkiem jest cudownym sposobem na rozluźnienie. Plusów jest jeszcze więcej, ale zostawimy je do odkrycia dla was!